Çıralı portakal ağaçlarının arasında eşsiz bir doğa

Likya

Olympos Lodge, dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında gösterilen ‘Likya Yolu’nun; ‘Güneş Ülkesi’ anlamına gelen antik Likya’nın merkezinde. Fethiye’den Antalya’ya uzanan bu eşsiz bölgedeki kalıntıların tarihi 3500 yıl öncesine kadar uzanıyor. Meraklıysanız, Olympos Lodge’un tam kalbinde yer aldığı bu devasa ‘arkeoloji parkı’nda elliden fazla antik kalıntıya kolayca ulaşabilirsiniz. Büyüleyici bir liman kenti olan Phaselis ve Gagae iyi bir başlangıç olabilir.

Yanartaş

Bellerophon, Kanatlı at Pegasus’un sırtında, Likya’ya dehşet saçan Chimeira adlı ejderhayı (başı aslan, gövdesi keçi, kuyruğu yılan) öldürmekle görevli yakışıklı bir gençtir. Bellarophon’un Tahtalı Dağı’ndan attığı oklar hedefi bulur ve ‘ateşli’ bir mücadelenin sonunda Chimera’yı yarı canlı toprağa gömer. Başarısının anısına bir de Athena tapınağı yapar. Ejderhanın sıcak nefesi bugün hala hissediliyor. Alevler yüzyıllardır sönmeden inatla, her gece yıldızları, her sabah doğan güneşi selamlıyor. Yanartaş’a bir akşam üzeri mutlaka çıkın, ama unutmayın; toprağın altındaki ejderhayı sadece çocuklar görebiliyor.

Olympos Kalıntıları

Olympos Lodge, usulca denize uzanan bir dere yatağıyla komşu. Derenin karşı yakasında, Likya’nın bir zamanlar önemli liman kentlerinden biri olan Olympos’un kalıntıları başlıyor. Kumsalı izleyerek biraz yürürseniz, kıyıdan ormana doğru uzanan kanyonun içindeki muhteşem açık hava müzesine ulaşırsınız. Roma, Bizans ve Venedik burada iç içe geçmiş. Hamamlar, Su kanalları, Akropolis ve Agora en çarpıcı yapılar arasında…

Turlar

Çevredeki antik şehirlerden Termessos, Phaselis, Myra, Gagai ve Kekova’yı günlük gezilerle görebilirsiniz. Günlük tekne turuna veya tekneyle balık tutmaya çıkabilirsiniz. Yürüyüş ve tırmanış turları yapmanız da mümkün. Fethiye’den Antalya’ya uzanan ‘Likya Yolu’nun tamamı 509 km ve Olympos Lodge’dan da geçiyor. 1999’da ilk kez işaretlenen yol, bazen ormanın içinden denize paralel ilerliyor, bazen de dağlara ve keçiyollarına çıkıyor. Likya Yolu’nun tamamı oldukça uzun bir parkur olsa da, güzel bir havada birkaç saatinizi ayırabileceğiniz bir keşif yolculuğu çok zevkli olabilir.